آیت الله ناصری در جمع طلاب و فضلای استان یزد

نماینده ولی فقیه در استان یزد گفت: «تدین»، «تفکر» و «تعقل» سه موضوع مهم در مباحث آموزشی است که باید به آن توجه شود؛ دانش آموزان ما با «بخوان»، «بدان» و «فکر کن» تربیت نشده اند و تعقل در سیستم آموزشی ما وجود ندارد / تعقل در سیستم آموزشی کشور وجود ندارد/ طلاب و فضلا در مدارس آموزش و پرورش حضور پیدا کنند.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، آیت الله محمدرضا ناصری در جلسه طلاب و فضلای استان یزد که در مسجد مدرسه علمیه امام کاظم(ع) قم برگزار شد، به روایتی از امام علی علیه السلام در توصیف اهل بیت (ع) اشاره کرد و اظهار داشت: حضرت در این حدیث فرمودند: «هُم عَیشُ العِلمِ و مَوتُ الجَهلِ یُخبِرُکُم حِلمُهُم عن عِلمِهِم، و ظاهِرُهُم عن باطِنِهِم، و صَمتُهُم عن حِکَمِ مَنطِقِهم/ آنان مایه حیاتِ دانش اند و مرگِ نادانى . بردبارى ایشان شما را از دانششان آگاه مى سازد و آشکارشان از نهانشان و خاموشیشان از گفتار حکیمانه شان».

نماینده ولی فقیه در استان یزد به روایتی دیگر از أمیرالمؤمنین (ع) پرداخت و خاطرنشان ساخت: حضرت فرمود: «اعْقِلُوا الْخَبَرَ إِذَا سَمِعْتُمُوهُ عَقْلَ رِعَایَهٍ لَا عَقْلَ رِوَایَهٍ فَإِنَّ رُوَاهَ الْعِلْمِ کَثِیرٌ وَ رُعَاتَهُ قَلِیلٌ / چون روایتى را شنیدید، آن را بفهمید عمل کنید، نه فقط بشنوید و نقل کنید، زیرا راویان علم فراوان و عمل کنندگان آن اندکند.
امام جمعه یزد تصریح کرد: ما در گفتار، رفتار و آنچه می شنویم یا می گوییم، باید به آیه قرآن عمل کنیم؛ چراکه خداوند متعال فرمود: «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ۚ أُولَٰئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ ۖ وَأُولَئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ/ همان کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین آنها پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند».

آیت الله ناصری اظهار داشت: جامعه امروز ما جامعه متفکر نیست؛ جامعه تعقل نیست؛ جامعه شنیدنی هاست و به همین دلیل شاهد برخی مشکلات و معضلات هستیم؛ مشکل جامعه ما مشکل سماع و استماع است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد ابراز داشت: امروز جوان ما حرف رادیوی بی بی سی را در کنار حرف رهبر انقلاب گوش می کند؛ اما حرف رادیوی بی بی سی را قبول می کند و عمل می نماید؛ این از مشکلات امروز جامعه ماست.

امام جمعه یزد خاطرنشان ساخت: ما متأسفانه نتوانستیم قدرت تعقل را در جامعه تقویت و پیاده نماییم؛ تفکر در جامعه کم است و همین مسئله سبب برخی بی بصیرتی ها شده است.

آیت الله ناصری در بخش دیگر از سخنان خود به موضوع تربیت جوانان و نوجوانان اشاره و تصریح کرد: بنده ۲۰ سال قبل در جلسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که با حضور بزرگان برگزار شده بود، اعلان کردم که حوزه علمیه مسئولیت آموزش و تربیت جوان ها و نوجوان ها را رها کرده است و به سراغ آنان نمی رود؛ ما آموزش و پرورش را رها کرده ایم و در دوران رشد آنان، همراه نیستیم؛ تربیت و دین داری در این دوران اتفاق می افتد.

وی بیان داشت: امروز برخی از دانش آموزان و دانشجویان از دین زده شده اند و طلاب و فضلا باید در این فضاها حضور فعال داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد اظهار داشت: امروز دشمن به دنبال بی دین کردن فرزندان ما هستند و ماندن بدون برنامه در قم جایز نیست و باید هجرت صورت بپذیرد.
امام جمعه یزد ابراز داشت: ایجاد تحول در آموزش و پرورش از وظایف ماست که با حضور در این عرصه محقق می شود.

آیت الله ناصری خاطرنشان ساخت: «تدین»، «تفکر» و «تعقل» سه موضوع مهم در مباحث آموزشی است که باید به آن توجه شود؛ دانش آموزان ما با «بخوان»، «بدان» و «فکر کن» تربیت نشده اند و تعقل در سیستم آموزشی ما وجود ندارد.

وی در بخش پایانی سخنان خود به سخنان رهبر انقلاب در درس خارج اشاره کرد و گفت: باید تابع رهبر معظم انقلاب بود و هوا و هوس را کنار گذاشت و به مصلحت رفتار نماییم؛ اینکه مطابق نظر خود رفتار کنیم، ولایتمداری نیست.

همچنین در این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین نجیمی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد به ایراد سخن پرداخت و گفت: بنده قریب به سه ماه است که در این سنگر حضور پیدا کرده و تلاش می کنیم ادامه راه مسئولان قبلی را پیموده و برنامه های مناسبی در حوزه تبلیغ و توسعه مباحث تبلیغی استان داشته باشیم.

وی با اشاره به برخی از برنامه ها، ابراز داشت: بناست مدیران ادارات تبلیغات اسلامی به صورت جداگانه خدمت طلاب و فضلا رسیده تا جلساتی را داشته باشیم و متناسب با هر شهرستان، برنامه هایی را داشته باشیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد خاطرنشان ساخت: حمایت از گروه های تبلیغی و توسعه گروه های تخصصی تبلیغ از دیگر برنامه های ماست تا بتوانیم بستر مناسب تبلیغی در دانشگاه ها، مدارس، مهدکودک ها و مساجد به عنوان اصلی ترین پایگاه مهیا گردد.

حجت الاسلام والمسلمین نجیمی تصریح کرد: استان یزد در حوزه گردشگری فعالیت های مناسبی داشته است و در همین راستا برنامه هایی برای گردشگران نیز خواهیم داشت و از ظرفیت طلاب زبان دان در این عرصه استفاده خواهیم کرد.

وی بیان داشت: هماهنگی با حوزه علمیه برادران و خواهران یزد از دیگر برنامه های ماست تا بتوانیم هم افزایی مناسبی میان نهادهای حوزوی فراهم نماییم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد اظهار داشت: تاکنون جلسات متعددی را با مسئولین استان از جمله استاندار و معاونین برگزار کرده ایم تا بتوانیم جایگاه سازمان تبلیغات را ارتقاء داده و فضای استان را برای امر تبلیغ فراهم تر نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین نجیمی ابراز داشت: ایجاد بانک جامع طلاب و روحانیون استان از دیگر برنامه های ماست تا به این وسیله، ظرفیت طلاب و روحانیون شناسایی شده و از آن به بهترین نحو استفاده نماییم.

وی خاطرنشان ساخت: تهیه شناسنامه روستاها از دیگر برنامه های اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد است تا بتوانیم با مشکلات، معضلات و نقاط قوت آن روستا بیشتر آشنا شده و طلاب و مبلغان بتوانند با شناخت بیشتر و بهتری وارد آن عرصه شوند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد تصریح کرد: ارتقاء جایگاه امام جماعت به امام محله و امام شهر از دیگر برنامه های ماست تا بتوانیم به اهداف برنامه ریزی شده دست پیدا نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین نجیمی بیان داشت: سازمان تبلیغات، خانه طلاب و فضلاست و نیازمند دریافت انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم تا بتوانیم حرکت رو به جلو داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین رضوانی نسب، معاون جذب و گزینش شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور نیز در این جلسه به ایراد سخن پرداخت و گفت: در استان یزد قریب به ۲۸ پایگاه نمازجمعه وجود دارد که از اول انقلاب تاکنون فعال بوده است.

وی ابراز داشت: طرح تعالی هویت انقلابی شهرهای کشور در شورای سیاست گذاری ائمه جمعه در حال تکمیل است و نیازمند حضور جوانان مؤمن و انقلابی در صحنه هستیم.

معاون جذب و گزینش شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور خاطرنشان ساخت: استان یزد جزو استان هایی است که نیازمندی بیشتری برای حضور جوانان مؤمن و انقلابی در سمت ائمه جمعه وجود دارد و باید این سنگر به شما عزیزان تحویل داده شود.

حجت الاسلام والمسلمین رضوانی نسب تصریح کرد: حداقل سن برای امامت جمعه، ۳۰ سال و حداکثر آن ۶۰ سال است که اتمام سطح سه و دو سال درس خارج نیز جزو شرایط آن می باشد.

وی بیان داشت: یکی از سیاست های مصوب شورای سیاست گذاری، استفاده از طلاب بومی همان منطقه در سنگر امامت جمعه است و امیدواریم بتوانیم از میان شما عزیزان برای این سنگر استفاده نماییم.

معاون جذب و گزینش شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور اظهار داشت: در دوره جدید شورای سیاست گذاری، قریب به ۱۰۰ نفر برای سنگر امامت جمعه شهرهای گوناگون معارفه شده اند که تقریبا یک درصد از این عزیزان غیربومی هستند.

حجت الاسلام والمسلمین رضوانی نسب ابراز داشت: عمل به آیه نفر دستور قرآن است و شما عزیزان با برگشت به منطقه خود می توانید به وظایف دینی و فرهنگی خود عمل نمایید.

در ابتدای این جلسه نیز جمعی از طلاب و فضلای شهرهای گوناگون استان یزد به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که متن این سخنان بدین شرح است:
آقای حسن علی شاکر از طلاب اردکان:

دغدغه های فرهنگی مهمترین دغدغه طلاب و روحانیون است که به برخی از آنان اشاره خواهم کرد.

اولین معضل فرهنگی استان یزد، نبود نقشه جامع فرهنگی استان است؛ همچنین موازی کاری های فراوان و عدم پذیرش عواقب برخی از تصمیمات غلط در امر فرهنگ به خوبی دیده می شود.

استاندار ما اعتقاد به کارآیی و اثربخشی دارد و روزمرگی و بی تفاوتی را معضل می داند؛ اما باید بگوییم که در امر فرهنگ استان یزد روزمرگی به وفور دیده می شود و تشکیل کارگروهی جهت تشکیل نقشه جامع فرهنگی از ضروریاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

دارالعباده یزد به شدت مورد تهاجم فرهنگ های بیگانه قرار گرفته است و ما هیچگونه نظارتی بر برنامه های گوناگون در این استان نداریم.

نبود زیرساخت های فرهنگی برای تغذیه فرهنگی مهاجرین از دیگر مشکلات است. استان یزد از استان های برتر در امر مهاجرپذیری است. ۳۲ درصد از شاغلین رسمی یزد را غیربومی ها تشکیل می دهند و نیمی از تخت های بیمارستان های یزد را بیماران غیربومی اشغال کردند و ۲۰ درصد از جمعیت استان یزد، غیربومی هستند و آسیب های فرهنگی و اجتماعی این درصد از غیربومی ها غیرقابل بیان است.

غول های صنعت و معدن چه مقدار برای فرهنگ در استان هزینه می کنند؟ پیوست های فرهنگی می توانست بسیاری از معضلات را حل نماید؛ اما برای صنعت هیچ پیوست فرهنگی وجود ندارد.

حجت الاسلام سمتی، نماینده طلاب بافق و مهریز:

یکی از موضوعات مهم در حوزه های علمیه، مسئله انقلابی گری است. رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۴ در دیدار نمایندگان طلاب و فضلا فرمودند: حوزه علمیه قم باید انقلابی بماند و باید برای تحقق این مطالبه رهبر انقلاب تلاش کرد.

حوزه به عنوان مادر نظام وظیفه دارد که به انقلابی ماندن حوزه توجه داشته باشد و رسوخ و نفوذ سکولاریسم در حوزه یکی از تذکرات رهبر معظم انقلاب در آن جلسه بوده است که باید به آن توجه داشت.

خواسته ما از طلاب و فضلا این است که باید نسبت به این مسئله توجه بیشتری داشته باشیم؛ چراکه نقش حوزه های علمیه به عنوان کانون اصلی حرکت نظام باید مشخص گردد.

باید بر اساس منظومه فکری امامین انقلاب حرکت کرد و در راستای حوزه انقلابی برنامه ریزی داشت که اگر اینگونه نباشد، گوی و میدان از ما ربوده خواهد شد.

حجت الاسلام عباس رضایی از طلاب و فضلای میبد:

در این جلسه از سه گروه درخواست دارم.

نکته اولی که باید خدمت مسئولین کشور عرض شود، این است که ما طلاب در میان مردم قرار داشته و مشکلات را به ما منتقل می کنند و درخواست دارند که مشکلات را به مسئولین برسانیم و ما در این جلسه تقاضا داریم که شش سال برای این کشور بزرگی کردید و کشور را به این مرحله رساندید؛ امروز بیایید دو سال کوچک تر باشید و حرف دیگرانی همچون رهبر معظم انقلاب را گوش فرا دهید تا شاهد نتایج مثبت آن باشیم.

درخواست دوم ما از طلاب و فضلاست؛ آیه نفر جزو وظایف ماست و ما نباید ریش خود را در شهر مقدس قم سفید نکنید. ما متأسفانه با منطقه خود قطع ارتباط کرده ایم و به همین دلیل شاهد مشکلات هستیم.

خواسته سوم ما از ریش سفیدهای استان یزد است؛ ما طلاب نیازمند به بزرگ تر داریم و خواهانیم که شما عزیزان در جلسات ما حضور پیدا کرده و شاهد حضور شما باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین وزیری از طلاب و فضلای یزد:

سابقه ایمانی و اسلامی و روحانی استان یزد بسیار بالاست و رهبر معظم انقلاب نیز در سال ۱۳۸۶ این مطالب را فرمودند.

آیا توقع این است که جامعه روحانیت استان یزد و طلاب و فضلای یزدی مقیم قم نسبت به سخنان رئیس جمهور در یزد سکوت کنند؟ آیا این سخنان مناسب با شأن استان و روحیه مردم یزد بود؟

ما تا آخرین نفس و قطره خون برای حفاظت و حراست از اسلام ناب محمدی (ص) دفاع خواهیم کرد و بنابر فرموده امام راحل، لحظه ای در این مسیر توقف هم نخواهیم کرد.

شواهد حال نشان می دهد که ما از این نحوه صحبت با مردم استان یزد عمیقا و قلبا اندوهگینیم و گله مندیم و این گله را به امام زمان (عج) عرض خواهیم کرد.

کشور به وحدت نیاز دارد؛ اما وحدت به معنای از دست دادن ولایت نیست و ما سکوت نخواهیم کرد.

ما طلاب و فضلا از فتنه جویان و اغتشاشگران تبری جسته و خواستاریم با اغتشاشگران برخورد جدی شود.

حجت الاسلام وافی، نماینده طلاب یزد:

سوالاتی که باید در این جلسه بیان کنم این است که ما اطلاعی از آمار سقط جنین در کشور داریم؟ مسئولان مربوطه اعلام کردند که سالیانه در کشور ۴۲۰ هزار سقط جنین وجود دارد که از یک هزار سقط، ۱۰ نفر مجوز قانونی دارند.

آیا اطلاعی از آمار ناباروری در کشور داریم؟ که آمار بالایی دارد.

ما امسال آمار کمی تولد در ۵۰ سال گذشته را شکستیم که جای تفکر دارد و البته قانون هایی نیز در این مسئله وجود دارد که ما از آن بی اطلاعیم و دولت ها اجرا نمی کنند.