آیت الله حسینی بیان در جمع طلاب رزن، درگزین بخش سردرود

این استاد درس خارج حوزه گفت: شما طلاب و فضلا باید در دردها، غم ها و شادی ها با یکدیگر باشید تا خدای متعال با شما باشد / طلاب و فضلا در غم ها و شادی ها درکنار یکدیگر باشند.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، آیت الله سید مهدی حسینی بیان در جلسه طلاب و فضلای رزن، درگزین و بخش سردرود که یکشنبه، دهم آذرماه در دفتر این استاد حوزه برگزار شد، اظهار داشت: از آرزوهای دیرینه بنده بوده است که طلاب منطقه ما در کنار هم به صورت همدل، همزبان و همفکر جمع شده و برنامه داشته باشند.

وی ابراز داشت: جمله «یَدُ اللهِ مَعَ الجَماعَه» در قرآن کریم به این معناست که معیت از طرف خدای متعال است که بسیار قابل تأمل می باشد.

این استاد درس خارج حوزه خاطرنشان ساخت: رابطه خدا با بندگان خود رابطه عشق و محبت است و «ید» مظهر قدرت و محبت است؛ پس این جمعی که در کنار یکدیگر جمع شده اند، دست خدا با آنهاست.

آیت الله حسینی بیان تصریح کرد: پیامبران و ائمه اطهار(ع) کارشناسان خدا بر روی زمین بودند و امروز شما به عنوان نائبان آن کارشناسان این وظیفه را بر عهده دارید.

وی اظهار داشت: امروز وجود شما مملو از محبت بندگان خداست و می توانید این وظیفه را به خوبی در متن جامعه ایفا نمایید.

این استاد درس خارج حوزه ابراز داشت: شما طلاب و فضلا باید در دردها و شادی ها با یکدیگر باشید تا خدای متعال با شما باشد.

همچنین در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین بیرامی، نماینده طلاب رزن، درگزین و بخش سردرود نیز ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان در این جلسه، اظهار داشت: منطقه رزن و درگزین بزرگان زیادی داشته است که دارای کرامات بسیاری نیز بوده و شاگردان زیادی را نیز تربیت کرده اند.

وی ابراز داشت: آمار نشان داده است که قریب به هشت درصد استان همدان در شهرستان رزن زندگی می کنند و یک درصد جرم و جنایت استان همدان در این شهر اتفاق می افتد که به برکت این بزرگان است.

نماینده طلاب رزن، درگزین و بخش سردرود خاطرنشان ساخت: امروز طلاب بسیاری از رزن، درگزین و بخش سردرود در شهر مقدس قم مشغول به تحصیل، پژوهش و تدریس می باشند که جای خوشحالی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین بیرامی تصریح کرد: امروز از میان ۶۰۰ کرسی درس خارج حوزه، آیت الله حسینی بیان به عنوان استاد برجسته انتخاب شده اند که مایه مباهات ماست.

وی بیان داشت: درخواست ما از ائمه جمعه رزن، درگزین و بخش سردرود این است که از بزرگان ما در این شهرستان ها تجلیل نمایید تا مردم این عزیزان را بهتر بشناسند.

نماینده طلاب رزن، درگزین و بخش سردرود اظهار داشت: امروز برخی از طلاب ما در شرایط سختی زندگی می کنند که نیازمند همکاری بیشتر ائمه جمعه محترم هستیم تا بتوانیم کمی از مشکلات موجود بکاهیم.

حجت الاسلام والمسلمین بیرامی ابراز داشت: استفاده از ظرفیت طلاب و فضلای منطقه از دیگر درخواست های ماست تا این عزیزان بتوانند خدمات بهتری داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین مولازاده، امام جمعه رزن، دیگر سخنران این جلسه بود و با اشاره به روایتی از امام حسن عسکری(ع)، اظهار داشت: حضرت در این روایت فرمودند: خِـصْلَتانِ لَیْسَ فَوْقَـهُما شَـیْءٌ: أَلایمـانُ بِاللّهِ وَ نَفـْعُ الإخـوانِ/ دو خصلت است که بالاتر از آنها چیزى نیست: ۱ ـ ایمان به خدا ۲ ـ سود رسانى به برادران دینى».

وی ابراز داشت: رسول گرامی اسلام (ص) فرمودند: «مَن أحَبُّ النّاسِ إلَی اللّه؟ قالَ: أنفَعُ النّاسِ لِلنّاسِ/ دوست داشتنی ترینِ مردم در نزد خداوند کیست؟ فرمود: «آن که برای مردم، سودمندتر باشد» که بنابر این روایت، گاهی انسان با پست، مقام، علم، جایگاه و … می تواند خدمت به دیگران کرده و نفع برای همگان داشته باشد.

امام جمعه رزن خاطرنشان ساخت: رزن، شهرستانی عالم پرور و با بِرَند فقاهت و مرجعیت است که طلاب و فضلای این منطقه ادامه دهنده راه این بزرگان هستند.

حجت الاسلام والمسلمین مولازاده تصریح کرد: مردم رزن، فطرتا و ذاتا مردمی مؤمن و متدین بوده و در مسئله بنزین نیز شاهد بودیم که مشکلی را به وجود نیاوردند.

وی بیان داشت: امروز ارتباط امام جمعه با مردم بسیار نزدیک بوده و سبب خیرات و برکات بسیاری شده است که این ارتباطات سبب شده این عزیزان در نمازجمعه برای اولین بار شرکت کرده اند.

امام جمعه رزن اظهار داشت: تقاضای ما از نمایندگان طلاب این است که سطح علمیت و تخصص طلاب و فضلای رزنی مقیم قم مشخص شود تا بتوانیم از ظرفیت این عزیزان در منطقه استفاده نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین مولازاده ابراز داشت: امروز در مدارس آموزش و پرورش نیازمند حضور طلاب و فضلا هستیم و می توانیم از این عزیزان استفاده کنیم.

وی خاطرنشان ساخت: امروز تعداد اعضای ستاد نمازجمعه رزن از هفت نفر به ۷۰ نفر رسیده و از گروه ها و اشخاص گوناگون برای ستاد نمازجمعه دعوت کرده و استفاده می نماییم.

امام جمعه رزن تصریح کرد: پیگیری وضعیت مباحث فرهنگی در سطح شهرستان از جمله برنامه هایی است که به دنبال آن بوده تا بتوانیم از مشکلات موجود بکاهیم.

حجت الاسلام والمسلمین مولازاده بیان داشت: بنده امام جمعه یک طیف و گروه خاص نیستم؛ بلکه امام جمعه تمام طیف ها و تمام مردم بوده و با اشخاص و افراد گوناگون ارتباط داریم؛ البته برنامه های خاص خود را نیز خواهیم داشت.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین ربیعی، امام جمعه شهرستان درگزین نیز به ایراد سخن پرداخت و گفت: درگزین جدیدا به شهرستان تغییر پیدا کرده است؛ اما فقط چند خیابان آن آسفالت شده و تاکنون کار خاصی برای این شهرستان انجام نشده است.

وی اظهار داشت: حوزه علمیه قروه متعلق به شهرستان درگزین و رزن بوده و کارهای خوبی نیز در این حوزه صورت پذیرفته است؛ اما در دوره جدید تغییراتی داشته ایم تا بتوانیم خروجی های بهتری داشته باشیم.

امام جمعه درگزین ابراز داشت: تقوا لازمه کار روحانیت است و باید با این خصیصه در سطح شهرستان کار کنیم تا بتوانیم دستاوردهای مناسب داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین ربیعی خاطرنشان ساخت: «تمرین تقوا» و «تَخَلُّق به عدالت» از ضروریاتی است که در راستای تمدن سازی اسلامی نیازمند به آن هستیم.

وی تصریح کرد: امروز این ظرفیت در سطح شهرستان وجود دارد که از توانایی طلاب و فضلا در مباحث گوناگون استفاده نماییم.

امام جمعه درگزین بیان داشت: تجلیل از علما و بزرگان منطقه یکی از برنامه هایی است که ان شاءالله با همکاری ارگان های گوناگون در سطح شهرستان خواهیم داشت.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین میرزایی، امام جمعه بخش سردرود نیز در این جلسه گفت: ۴۳ روستا با ۴۵ مسجد در بخش سردرود و شهر دمق وجود دارد که در حال حاضر فقط ۹ روحانی در این منطقه حضور دارند.

وی ابراز داشت: یکی از مشکلات امروز منطقه متدین ما، عدم آگاهی لازم و کافی جوانان و نوجوانان ما در مسائل مذهبی است که طلاب و فضلا باید در این فضا ورود کرده و فعالیت های مناسب فرهنگی داشته باشند.

امام جمعه بخش سردرود خاطرنشان ساخت: امروز برخی از پسران و دختران ما ابتدائیات مسائل شرعی خود را نمی دانند و نیازمند حضور شما عزیزان هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین میرزایی تصریح کرد: وجود برخی از فرقه ها در منطقه، یکی از مشکلاتی است که با یاری و کمک شما عزیزان می توانیم دین مردم را حفظ نماییم.

وی بیان داشت: امروز برخی از روستاهای بزرگ منطقه ما دارای خانه عالم است؛ اما روحانی ندارد و شما عزیزان باید این فضاها را پُر نموده و فعالیت های فرهنگی و تبلیغی داشته باشید.

امام جمعه بخش سردرود اظهار داشت: حضور در قم راحت، در شهرستان، سخت و در روستا سخت تراست؛ اما وظیفه ما تبلیغ دین است و باید این سختی ها را به جان بخریم و هجرت نماییم.

حجت الاسلام والمسلمین میرزایی ابراز داشت: امروز دیانت مردم در خطر است و شما عزیزان باید به داد دین و دیانت مردم برسید.

وی خاطرنشان ساخت: هفته آینده کنگره بزرگداشت آیت الله تألهی در شهرالسادات دمق برگزار خواهد شد که در این جلسه از آیت الله حسینی بیان نیز تقدیر خواهیم کردت.