توسط حجت الاسلام والمسلمین منصوری بیانیه گام دوم انقلاب در جمع نمایندگان طلاب تبیین و تفسیر شد

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در جمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم و با حضور حجت الاسلام والمسلمین منصوری، کارشناس این عرصه، تبیین و تفسیر شد.

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین منصوری در سیزدهمین جلسه بصیرت افزایی پیرامون بیانیه گام دوم انقلاب که با حضور نمایندگان طلاب و فضلا در روز جمعه، سیزدهم دی ماه در دفتر مجمع نمایندگان برگزار شد، اظهار داشت: رهبر انقلاب در سال اقتصاد مقاومتی به آیه ۳۰ سوره فصلت استناد کرده و فرمودند که قبل از ورود به اقتصاد مقاومتی، اعتقاد به آن شرط است.

وی ابراز داشت: اگر بخواهیم کاری را به سرانجام برسانیم، لازمه آن التزام اعتقادی و عمل به آن مسئله است و از مصادیق این کارهای عظیم و جهادی و فرهنگی، بیانیه گام دوم انقلاب می باشد؛ چون این بیانیه دو لایه مهم بنیادی و راهبردی دارد. این محقق و پژوهشگر خاطرنشان ساخت: لایه بنیادی این بیانیه، لایه توحیدی است و حرکت و جوهره تمدنی انقلاب اسلامی برای خداست؛ پس لایه بنیادین بیانیه گام دوم بر اساس توحید است و لایه راهبردی آن، تمدن سازی است؛ توحیدی که به سمت تمدن حرکت می کند و به دنبال امت واحده است در این بیانیه مدنظر می باشد.

سخنران این جلسه تصریح کرد: توحیدی که از آن فرقه وهابیت و بابیت در بیاید و از آن سکولار خارج شود، این توحید امت ساز و جامعه ساز دینی و اسلامی نیست و تمدنی می تواند امت جهانی را آماده ظهور حضرت ولی عصر (عج) کند که بر اساس توحید باشد و این دو لایه، خلاصه بیانیه گام دوم انقلاب می باشد. حجت الاسلام والمسلمین منصوری بیان داشت: گام دوم هندسه تمدنی-توحیدی و توحیدی-تمدنی انقلاب اسلامی است و در جای جای گام به این مسئله خواهیم رسید.

وی اظهار داشت: انقلاب اسلامی، تنها انقلابی است که نه شرقی نه غربی را مطرح کرده و تمام انقلاب های قبل ما یا وابسته به غرب و یا وابسته به شرق بوده اند؛ انقلاب ما انقلابی است که نه سلطه پذیر است؛ نه سلطه گر. این محقق و پژوهشگر ابراز داشت: قله جمهوریت در امت گرایی و قله اسلامیت در امامت گرایی است؛ پس سیستم انقلاب اسلامی، سیستم امت-امامت و امامت-امت است و امام خمینی (ره) در قرن بیستم آن را احیا کرد و مقام عظمای ولایت در قرن بیست و یکم آن را ادامه داد.

این کارشناس عرصه انقلاب اسلامی خاطرنشان ساخت: رهبر انقلاب در ۲۹ اسفند ۹۷ برای اولین بار نظام انقلاب اسلامی را اینجور تعریف کرده و فرموده است که نظام ما نظامی است که بر اساس امت-امامت حرکت می کند؛ پس بیانیه گام دوم می تواند ما را در راستای تمدن سازی جهت دهد و جهت تمدنی ما بر اساس سیستم امامت-امت حرکت کند. سخنران این جلسه تصریح کرد: این سیستم، سیستمی است که در قرآن کریم به آن اشاره شده است و می تواند تمدن ساز و امت ساز باشد.

حجت الاسلام والمسلمین منصوری بیان داشت: آنچه که انقلاب اسلامی و نگاه تمدن جهانی ما را تهدید می کند، جریان نفوذ و نفاق در تغییر مبانی انقلاب اسلامی و نظام انقلابی است و متأسفانه این جریان در برخی از مسئولین نفوذ کرده است. این استاد حوزه اظهار داشت: رهبر انقلاب از سال ۱۳۷۹ بحث گفتمان و گفتمان سازی انقلاب اسلامی را آرام آرام بیان کرده است و سپس در سال ۹۶ در جمع اعضای مجلس خبرگان رهبری به این نکته اشاره کردند که باید عناوین مهم و اساسی انقلاب را تبدیل به گفتمان کنید و گفتمان نیز این معناست که  «آن فکر رایج و مطالبه عمومی مردم به عمل نزدیک شود».

این محقق و پژوهشگر ابراز داشت: تبیین موضوع، استدلال موضوع و تکرار موضوع از مفاهیم گفتمان است که رهبر انقلاب بر آن اشاره داشته و باید در این مسیر حرکت نماییم؛ برای اینکه مسئله ای فکر رایج و مطالبه عمومی شود، باید به سمت گفتمان سازی حرکت کنیم. سخنران این جلسه با اشاره به اینکه در موضوع گفتمان سازی کارهای مناسبی انجام نشده است، خاطرنشان ساخت: پس از گذشت دو سال از موضوع گفتمان سازی که رهبر انقلاب بیان کرده بودند، ایشان در رمضان سال ۹۸ مجددا بیان کرده اند که در مورد عناوین انقلاب اسلامی و گام دوم، گفتمان ساز باشید.

این کارشناس عرصه انقلاب اسلامی تصریح کرد: وظیفه ما این است که التزام اعتقادی و عملی به کلام ولی فقیه داشته باشیم و این راه را ادامه دهیم. حجت الاسلام والمسلمین منصوری در پاسخ به این سؤال که چرا رهبر انقلاب بیان کرده اند که در گام دوم انقلاب، جریان شناس باشید؟ اذعان داشت: نکته ای که در این راستا باید بیان کنیم، این است که تمام جریان شناسان جهان باید خدمت رهبر انقلاب زانو بزنند که در چنین بیانیه ای تمام جریانات داخلی و خارجی اعم از جریانات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و خارجی را تبیین کرده و به آن پرداخته اند؛ جریان شناسی، بصیرت افزایی و گفتمان سازی، بصیرت خواهی به دنبال خواهد داشت؛ پس باید به این سمت حرکت کنیم چون بصیرت و تذکر است که ما را از غفلت نجات می دهد.

وی اظهار داشت: در بیانیه گام دوم انقلاب، تذکرات جریانی گفتمان گام دوم انقلاب وجود دارد تا در فرآیند بزرگ و جهانی نقش آفرینی کنیم و این تذکرات استخراج شده است و باید برای آن برنامه داشته باشیم.

این محقق و پژوهشگر در پاسخ به این سؤال که چه عاملی سبب شده که نتوانسته ایم در این ۴۰ سال به تمدن نوین اسلامی برسیم؟ ابراز داشت: رهبر انقلاب در این بیانیه به این سؤال پاسخ داده و فرموده است: «و بدانید اگر بی توجهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی نمی بود، بی شک دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمان های بزرگ بسی جلوتر بود و بسیاری از مشکلات کنونی وجود نمی داشت». این استاد حوزه تصریح کرد: بنابر بیانیه گام دوم انقلاب، هدف از تمدن سازی اسلامی، آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی و ظهور حضرت ولی عصر (عج) است و باید در این راستا حرکت کنیم.

این کارشناس عرصه انقلاب اسلامی بیان داشت: اگر بیانیه گام دوم انقلاب را به صورت «تبیینی»، «گفتمانی» و «جریانی» دنبال نکنیم، نمی توانیم به منویات رهبر معظم انقلاب برسیم.