بیست و چهارمین جلسه مجمع عمومی از هشتمین دوره

بیست و چهارمین جلسه مجمع عمومی از هشتمین دوره نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، چهارشنبه بیست و پنجم دی ماه در سالن جلسات جامعه مدرسین برگزار شد، در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد ریاست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ضمن تسلیت فرارسیدن ایام شهادت حضرت زهرا(س) و شهادت حاج قاسم سلیمانی، اظهار داشت: روحانیت در کمک به سیل زدگان و زلزله زدگان نقش بسیار مؤثری داشت و ان شاءالله در سیل استان سیستان و بلوچستان هم روحانیت و سپاه پاسداران حضور فعالی داشته و کمی از مشکلات موجود می کاهند.

[گزارش تصویری]

به گزارش خبرنگار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا که چهارشنبه، بیست و پنجم دی ماه در سالن جلسات جامعه مدرسین برگزار شد، ضمن تسلیت فرارسیدن ایام شهادت حضرت زهرا (س) و شهادت حاج قاسم سلیمانی، اظهار داشت: روحانیت در کمک به سیل زدگان و زلزله زدگان نقش بسیار مؤثری داشت و ان شاءالله در سیل استان سیستان و بلوچستان هم روحانیت و سپاه پاسداران حضور فعالی داشته و کمی از مشکلات موجود می کاهند. وی ابراز داشت: مردم قم در هجدهم دی ماه به مناسبت سالروز حماسه ۱۹ دی قم خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدند و جلسه بسیار خوب و مؤثری بوده است.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلا خاطرنشان ساخت: رهبر معظم انقلاب در بیانات خود نسبت به شجاعت و تدبیر سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی تعبیرات بسیار بلندی داشته اند که نشان دهنده عظمت این شهید عزیز بوده است. حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد تصریح کرد: خداوند در شهادت سردار سلیمانی، تمام نعمت های خود را بر کشور و ملت ما ارزانی داشته است؛ گرچه سرداری بزرگ را از دست داده ایم؛ اما آنچه که به دست آورده ایم، بسیار بزرگ است. وی بیان داشت: «اتحاد میان مردم»، «انتقام از آمریکا»، «وحشت استکبار از ایران اسلامی» و … از جمله دستاوردهای شهادت حاج قاسم سلیمانی بوده است.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلا اظهار داشت: این پیروزی که قابل محاسبه و تخمین نیست، با خطراتی مواجه است که یکی از آنان موضوع انتخابات مجلس است؛ البته در موضوع هواپیمای اوکراینی نیز کارهایی را برای کم رنگ نمودن این پیروزی انجام داده اند. حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد ابراز داشت: دشمن شناسی یکی از مباحثی است که رهبر معظم انقلاب در منویات خود به آن اشاره داشتند و باید برای این مسئله تلاش نماییم. وی خاطرنشان ساخت: ایجاد فتنه در موضوع تأیید یا عدم تأیید صلاحیت داوطلبی نمایندگان مجلس از دیگر مباحثی است که بعضی از افراد آن را کلید زده اند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلا تصریح کرد: نمایندگان طلاب باید در موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی فعال باشند تا شاهد حضور پرشوری در انتخابات بوده و نمایندگانی انقلابی، توانمند و ولایی وارد مجلس شوند.

در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین رحمت الله نوری، نماینده طلاب و فضلای شهرضا به عنوان ناطق اول پیش از دستور به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص)، گفت: حضرت در این حدیث فرمودند: «البلاء موکل بالمنطق»؛ بسیاری از بلاهای زندگی وابسته به سخن گفتن من و شماست؛ مخصوصا مدیران و مسئولان باید دقت کنند تا حرف حساب شده بیان کنند. وی ابراز داشت: ما باید نسبت به سخنان خود دقت داشته باشیم؛ چراکه روزی نسبت به آن باید پاسخگو باشیم؛ مخصوصا در ایام انتخابات که باید توجه بالایی داشت.

نماینده طلاب شهرضا خاطرنشان ساخت: شهرستان شهرضا و سمیرم دارای ۴۲۵ طلبه و ۳۷۸ طلبه در قم حضور دارند که قریب به ۷۴ نفر از آنان استاد رسمی حوزه علمیه قم بوده و در سطوح گوناگون مشغول به تدریس هستند. حجت الاسلام والمسلمین نوری تصریح کرد: بسیاری از طلاب شهرضایی مقیم قم، مؤلف بوده و فعالیت های بسیاری در مباحث فرهنگی دارند و موفق هستند.

وی بیان داشت: طلاب و فضلا از ما انتظار دارند به دنبال پیگیری مشکلات آنان بوده و برای آنان تلاش داشته باشیم؛ خدمت به سربازان امام زمان (عج) عبادت است و باید در این راستا تلاش کنیم. نماینده طلاب شهرضا اظهار داشت: یکی از برنامه های ما، برگزاری همایش بزرگ کشوری است که تمام طلاب و فضلای شهرضایی از سراسر کشور جمع شده و برنامه مناسبی برگزار می شود. حجت الاسلام والمسلمین نوری ابراز داشت: برگزاری اردوهای متعدد برای طلاب و فضلا با استفاده از ظرفیت خیرین از دیگر برنامه های ما بوده است.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین طهماسبی، نماینده طلاب و فضلای آباده و اقلید به عنوان ناطق دوم پیش از دستور به ایراد سخن پرداخت و گفت: در ایام شهادت حضرت زهرا (س) به عنوان شخصیتی که با قرآن نازل شد و با قرآن پرورش یافت، قرار داریم؛ اما سوال بنده این است که فاطمه زهرا (س) از ولی خود به نحو احسن دفاع کرد؛ آیا ما به تکلیف خود ادا کرده ایم؟ آیا دین خود را نسبت به حضرت زهرا (س) ادا کرده ایم؟ آیا از ولی زمان خود توانسته ایم دفاع کنیم؟ آیا حضرت فاطمه (س) را در زندگی خود آورده ایم؟ آیا مسئولان ما پسران و دختران فاطمی دارند؟

وی اظهار داشت: آیا تصورمان بر این نیست که الان هم بین درب و دیوار ندا سر داده و تقاضای کمک می کند؟ آیا به وظیفه خود عمل کرده ایم؟ آیا نسبت به آن حضرت جوابگو هستیم؟ نماینده طلاب آباده و اقلید ابراز داشت: آیا فکر می کنیم که همین چند جلد کتابی که نوشته ایم، کفایت می کند؟ ما درباره سیره عملی حضرت زهرا (س) مثل سیره آموزشی، عملی، اخلاقی، سیاسی و … چه کرده ایم؟ آیا توانسته ایم اینگونه عمل کنیم؟ باید برای تحقق این مسائل تلاش کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین شریفی، رئیس مجمع نمایندگان طلاب استان سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه به موضوع سیل این استان پرداخت و گفت: سیل استان سیستان و بلوچستان فاجعه بسیار وسیعی بود که هم اکنون قریب به ۱۲ شهر زیر سیل قرار داشته و چند هزار منزل در سیل می باشد. وی خاطرنشان ساخت: امروز بسیاری از هم وطنان شیعه و اهل سنت بی خانمان شده اند و نیازمند کمک هستند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: کمک های زیربنایی از جمله نیازهایی است که باید نسبت به سیستان و بلوچستان انجام شود تا بتوانیم فعالیت بیشتری در سطح استان داشته باشیم. حجت الاسلام والمسلمین شریفی بیان داشت: این استان در فقر بسیاری قرار دارد و با این سیل شدت مشکلات بیشتر شده است؛ پس باید برای برطرف نمودن مشکلات تلاش کرد. وی اظهار داشت: امروز برخی تلاش می کنند که میان شیعه و اهل سنت این استان اختلاف بیفتد و می توانیم با خدماتی که به محرومین این استان می رسد، به ایجاد وحدت کمک نماییم.