جلسه مجمع عمومی فضلاء و طلاب حوزه علمیه مسجدسلیمان

جلسه مجمع عمومی فضلاء و طلاب حوزه علمیه مسجد سلیمان در روز چهارشنبه شانزدهم بهمن نودوهشت با حضور حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای خزائی عضو هیات موسس حوزه علمیه مسجد سلیمان در سالن جلسات حوزه برگزار شد.

در ابتدای جلسه استاد حاج آقای ربانی حفظه الله ضمن خیرمقدم و تشکر از زحمات و خدمات ایشان در تاسیس حوزه، بخاطر کسالت از ادامه حضور عذر خواستند و ضمن گرامیداشت یاد مرحوم حاج اقای بهرامی رحمت الله علیه از حاج آقای خزایی خواستند، در جمع طلاب حضور بیشتری داشته باشند و از طلاب نیز خواستند قدردان وجود استاد خزایی باشند.

استاد خزایی در ابتدای سخنان خود با بیان این حدیث پیامبر ص که؛ لا خیر فى العیش الاّ لرجلین عالم مطاع او مستمع واع. و اینکه دلم در فراق مرحوم نجات و بهرامی و شهدای حوزه گرفته شده بود و در این جمع حاضر شدم. فرمودند : ما در تاسیس حوزه هیچ کاره بودیم و همه آوازها از شه بود.(اشاره به حاج آقای ربانی که جلسه را ترک کرده بودند). آقای ربانی هرجا وارد شد به آنجاخیر و برکت داد.و تحول ایجاد می کرد و حرکت آفرین بود مثل شهید سلیمانی چون صاحب اخلاص است.

ایشان در ادامه تحلیل مفصلی از شرایط کنونی انقلاب و منطقه ارائه داد که عینا جهت اطلاع خوانندگان عزیز ذکر می شود:

  • کشور در شرایط خاص و سختی قرار دارد و در مصاف آمریکا کار منطقه بجاهای حساسی رسیده است.
    فشارهای حداکثری تا حدودی جواب داده است و مردم را به شورش کشانده است. موج نارضایتی و فشارهای کمرشکن در مردم احساس ناامیدی کرده است که مقداری دارد فراگیر می شود.
    تصویر درست از صحنه فعلی می تواند تکلیف ما را نیز بهتر مشخص کند.
  • کشور ما مزیتهای راهبردی دارد که امام برایمان ترسیم کرده است؛

۱- گفتمان و مکتب سیاسی انقلاب”اسلام سیاسی”

جهان و آزادی خواهان که از مکاتب شرق و غرب مایوس شده بودند منتظر یک جریان و فکر جدیدی بودند که اسلام در قالب حکومت بوقوع پیوست.و جلوه نمایی کرد. و دنیا یک مکتب سیاسی را در مقابل خود دید.

۲- مکتب اهلبیت و جذابیت آن

ما لبیک یا حسین و اربعین و …داریم و اهل سنت ندارند. حزب الله لبنان عملا در صحنه قدرت منطقه هم تاثیر گذاشته و هم قدرت تعیین کننده است.”فاطمیون، زینبیون، حیدریون و انصار الله یمن از دل مکتب اهلبیت بیرون آمدند”. دنیامیداند تنها یک حکومت میتواند باتروریسم مبارزه کند و آن ایران است.که متاثر از فرهنگ اهلبیت است.روسیه و دیگران نتوانستند مقابل داعش بایستند.

۳- مکتب مقاومت

که هم در ادبیات دنیا خوب جا افتاد و هم پیشرفته ترین سلاح های,نظامی دنیا را به چالش کشاند”نشاندن پهباد و زدن آن و..”. آمریکا در هیچ قضیه ای در منطقه موفق و پیروز ظاهر نشد و این بخاطر شکلگیری فرهنگ مقاومت در منطقه توسط نظام اسلامی بود. اینها می خواستندترکیه را بعنوان اسلام تجدد در مقابل اسلام متحجر وهابی برجسته کنند ولی اسلام ناب هر دو را کنار زد.

۴- نظام سیاسی اسلام

این نظام که به وجود ولی فقیه مبتنی و استوار است ریشه در دین ما دارد و توانست نظامی مردم سالار را در قالب اسلام بنا نهد.

۵- سرمایه اجتماعی

پایگاه مردمی نظام را اخیرا در شهادت سردار در سراسر ایران دیدیم. خود ما هم هنوز مردم را خوب نشناختیم فقط,امام و رهبری مردم راخوب شناختند و می دانند که آنها چگونه پای نظامشان ایستاده اند.

۶- نفوذ منطقه ای ما

این نفوذ برای دنیا بسیار مهم است. این نفوذ ما که در قالب بسیج مردمی عراق، حزب الله لبنان و…خود را نشان داده است همه قدرتها را به چالش کشانده است. پیشرفتهای موشکی و قدرت دفاعی و هسته ای و قدرت بازدارندگی ما در قضیه عین الاسد از دیگر مزیتهای موجود نظام است. در حالیکه اروپا چین روسیه و سایر کشورها بشدت از آمریکا می ترسند کسی تصور نمی کرد ایران بتواند,اینگونه با آمریکا درگیر شود. و بینی او را در قضیه عین الاسد بخاک بمالد.

حالا ایران که یک لقمه گلوگیر است آمده به مصاف آمریکا. آمریکا باید, چکارش, کند؟! دو راه دارد؛

۱-ما را بکشد و نابود کند. که البته می تواند خسارات سنگین و جبران ناپذیری را به ما وارد کند ولی این اقدام هم ریسک پذیر است و هم غیر قابل اطمینان.

۲_ما را توسط,مردم بمیراند! یعنی به علتهایی مردم بیایند آن مزیتها را بکشند و آن تفکر انقلابی را از بین ببرند.

آمریکایی ها بعد,از ناتوانی در جنگ تحمیلی بدنبال گزینه دوم رفتند و از این روبدنبال سه چیز بودند؛

  • تغییر افکار جامعه.
  • تغییر رفتار جامعه.
  • تغییر در ساختار جامعه.

که این سه کاملا به هم مرتبط اند.

برای تغییر در افکار افراد جامعه، سراغ جنگ شدید روانی رفتند. بزرگترین چالش کنونی مابا آمریکا جنگ روانی است. از این رو شبکه های هماهنگ مختلفی را راه اندازی کردند و توانستند بخشی از افکار نخبگان و مردم و حتی مدیران را متاثر کنند. فضای مجازی مهمترین لشکر آنها در این هدف شوم است. و ایجاد یاس در راس کارهای آنها در فضای مجازی است.

در اغتشاشات۹۶ و آبان امسال با ایجاد همین جنگ روانی در فضای مجازی به مصاف نظام آمدند و نکته مهم آن است که شعارهای آنان نیز بر علیه همان مزیتهای گفته شده یعنی اسلام، رهبر، نظام ، مقاومت و… بوده است. در مقابل آن مزیتها ضعف هایی هم داریم که مهمترین آن ناکارآمد نشان دادن نظام و بزرگ نمایی فساد است. سوء مدیریت ما بمراتب بدتر از فساد اقتصادی ماست و آنچه در مورد فساد می گویند با واقعیت از زمین تا آسمان متفاوت است.

قضیه سوء مدیریت در دوران تحریم و ماجرای بعد از عین الاسد و یا قضیه۹۶ و یا مساله بنزین و…کاملا آشکار است. وظیفه اصلی ما ایجاد امید در جامعه و پرهیز از مایوس کردن مردم است. فرآیند امید دادن بهترین راهبرد و اثر بخش ترین گزینه در شرایط فعلی است. در پایان استاد خزایی به سوالات طلاب پاسخ دادند.