طرح و مصوبات دوره هفتم

در هفتمین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم موارد ذیل مطرح و به تصویب رسید:

۱- شرح وظایف و آئین نامه داخلی کمیسیون‌ها

۲- طرح آئین نامه داخلی واحد نظارت و تهذیب مجمع

۳- طرح مجامع استانی نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم

۴- طرح نحوه حضور نمایندگان مجمع در سطوح تصمیم گیری حوزه‌های علمیه

۵- طرح مبارزه با جریان‌های تکفیری

۶- طرح ساماندهی پایان‌نامه‌های حوزه علمیه

۷- طرح تعیین شناسه رشته برای مدرک علمی حوزوی

۸- طرح ارتقاء نظارت علمی، معنوی و مدیریتی در حوزه

۹- طرح مشاوره تخصصی تحصیلی

۱۰- طرح جذب و تربیت استاد راهنما و مشاور پایان نامه

۱۱- طرح ارزیابی عملکرد نمایندگان مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم

۱۲- طرح نهضت و شکوفایی تبلیغ در حوزه‌های علمیه

۱۳- طرح حضور علمای بلاد در شهرستان

۱- شرح وظایف و آئین نامه داخلی کمیسیون‌ها

پیشرفت و تعالی روز افزون مجمع مرهون کمیسیون‌های فعال و پویاست و از آنجا که فعالیت منسجم، هدفمند و مؤثر کمیسیون‌ها نیازمند تبیین شرح وظایف آنهاست و طبق تبصره ۲ ماده ۳۱ اساسنامه شرح وظایف و مقررات کمیسیون‌ها بر اساس آئین نامه داخلی کمیسیون‌ها تعیین می‌گردد. طرح شرح وظایف و آئین نامه داخلی کمیسیون‌ها در تاریخ ۱۳۹۳/۹/۱۷ به تصویب رسید.

 

۲- آئین نامه داخلی واحد نظارت و تهذیب مجمع

با توجه به قداست اخلاق و تهذیب در شرع مقدس اسلام و نظام روحانیت ضرورت دارد هر نماینده‌ای در محیط حوزه‌های علمیه خصوصاً مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم شئونات حوزه و حیثیات نمایندگی را رعایت کند لذا به استناد ماده ۳۵ اساسنامه مجمع واحد نظارت و تهذیب تشکیل شد و آئین نامه داخلی آن در تاریخ ۱۳۹۳/۹/۱۲ به تصویب رسید.

 

۳- طرح مجامع استانی نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم:

به منظور ایجاد هماهنگی و هم افزایی فعالیت‌های نمایندگان طلاب و فضلای استان‌ها و در جهت اجرایی نمودن بند ۳ ماده ۳۸ اساسنامه «اتحاد و هماهنگی بین طلاب و فضلای حوزه انتخابیه خود و ارتباط مستمر با آنان را حفظ نماید». و همچنین بند ۱۳ ماده ۷ اساسنامه «ایجاد ارتباط قوی با حوزه های علمیه، ائمه جمعه، علمای بزرگ و دانشگاه‌ها، نهادهای انقلابی و اجرایی و مراکز دینی خارج از کشور» طرح مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استانها در تاریخ ۱۳۹۳/۱۲/۱۱ به تصویب رسید.

 

۴- طرح نحوه حضور نمایندگان مجمع در سطوح تصمیم گیری حوزه‌های علمیه

به منظور جامه عمل پوشاندن به دیدگاه امام خمینی (ره) و منویات مقام معظم رهبری و بر اساس ماده ۲ و ۵ اساسنامه مجمع نمایندگان و جایگاه ویژه نمایندگان طلاب که به عنوان نماینده بدنه حوزه می‌باشند لازم است با حضور جدی در تصمیم گیری‌های کلان حوزوی نقش کلیدی در تقویت شوراها مدیریت‌های استانی حوزه‌های علمیه را ایفا نماید به همین منظور مجمع نمایندگان «طرح نحوه حضور نمایندگان مجمع در سطوح تصمیم گیری حوزه‌های علمیه» را در تاریخ ۱۳۹۴/۲/۲ به تصویب رساند.

۵- طرح مبارزه با جریان‌های تکفیری

با توجه به اهمیت و ضرورت مقابله با جریان‌های تکفیری و سلفی و با استناد به بیانات روشن بینانه مقام معظم رهبری دام ظله و دغدغه‌های جدی مراجع عظام تقلید و علمای روشن اندیش جهان اسلام، مجمع نمایندگان طلاب «طرح مبارزه با جریان‌های تکفیری» را با اهدافی چون: تبیین و روشنگری نسبت به جریان‌های تفکیری و سلفی، مقابله با گسترش تفکر سلفی گری و تکفیری در جهان اسلام و ایجاد انسجام و وحدت رویه در مقابله با جریان‌های تکفیری در حوزه‌های علمیه تهیه و در تاریخ ۱۳۹۴/۳/۸ به تصویب رسید.

۶- طرح ساماندهی پایان‌نامه‌های حوزه علمیه

یکی از مهمترین موارد تحقیق و پژوهش در حوزه‌های علمیه، تدوین پایان نامه و رساله است. پایان نامه در حوزه‌های علمیه در دو سطح سه و چهار تدوین می‌گردد. که نیازمند ساز و کارهایی جدید مبتنی بر طراحی یک سایت جامع جهت اهدافی چون: تسهیل در روند اجرای پایان نامه نوسی، تخصصی سازی موضوعات پایان نامه‌ها و… می‌باشد، لذا مجمع نمایندگان طرح ساماندهی پایان نامه‌های حوزه علمیه را در تاریخ ۱۳۹۴/۴/۶ به تصویب رساند.

۷- طرح تعیین شناسه رشته برای مدارک علمی حوزوی:

از آنجا که برخی از مسؤولین کشوری از قشر روحانیت معظم می‌باشند و ورود در این مسؤولیت‌ها نیاز به ارائه مدارک دارد. لکن مدرک و عنوان پایان نامه‌های فعلی حوزه‌ها برای مجامع علمی شناخته شده نمی‌باشند یا چنین کدرشته‌هایی در سامانه‌های مراکز علمی وجود ندارد بر همین اساس جهت بهره گیری و استفاده از طلاب و فضلاء در مراکز علمی و اجرایی طرح کدرشته کارآمد برای پایان نامه‌های حوزه‌های علمیه کشور با اهداف: شفاف سازی و کارآمد کردن پایان نامه‌ها برای مراکز علمی، استفاده بهینه از اوقات طلاب محترم در مسیر انتخاب موضوع و ایجاد وحدت رویه میان حوزه‌های علمیه و مراکز علمی کشور در ارائه عناوین پایان نامه‌ها تهیه شده است. این طرح در تاریخ ۱۸/۷/۹۴ در صحن مجمع عمومی مصوب شد و به شورای عالی حوزه ارسال گردید.

۸- طرح ارتقاء نظارت علمی، معنوی و مدیریتی در حوزه:

بر اساس وجود افت تحصیلی، اخلاقی، تبلیغی، مدیریتی و پژوهشی هر چند کم در حوزه‌های علمیه که باعث بروز و ظهور آسیب‌های فکری، اخلاقی و رفتاری حوزویان خواهد شد لازم است نظارت‌های بیشتر و بهتری در حوزه‌ها صورت گیرد لذا طرح ارتقاء نظارت علمی و معنوی در حوزه از طرف مجمع نمایندگان تهیه شده است. این طرح در تاریخ ۱۳۹۴/۹/۲۵ در صحن مجمع عمومی تصویب شد و به شورای عالی حوزه ارسال گردید.

۹- طرح مشاوره تخصصی تحصیلی

امروزه غالباً امور مهم بدون مشورت با مشاورین ورزیده و کار آزموده صورت نمی‌گیرد. مشورت درباره امور درسی و تحصیلی در مراکز علمی خصوصاً در حوزه‌های علمیه که از تنوع درسی برخوردار هستند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است لذا این طرح با اهدافی چون: پیشگیری یا رفع تحیّر طلبه، تعیین اهداف در تحصیل طلاب، ایجاد یا تقویت انگیزه، ارائه روش تحصیل مطلوب و… تهیه شده است.

این طرح در تاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۷ در صحن مجمع عمومی تصویب شد و به شورای عالی حوزه ارسال گردید.

۱۰ – طرح جذب و تربیت استاد راهنما و مشاور پایان نامه

طبق مصوبات شورای عالی، استادان راهنما و مشاورِ پایان­نامه وظایف مشخصی دارند. هم اکنون در حوزه علمیه تعدادی از فضلا و اساتید این وظیفه مهم را بر دوش دارند؛ ولی در این­باره مشکلاتی همچون کمبود استاد راهنما و مشاور، نپذیرفتن راهنمایی و مشاوره از سوی اساتید فعلی وجود دارد. حوزه علمیه برای رفع این مشکل باید اساتید راهنما و مشاور جدیدی جذب کند و چون پایان­نامه نویسی فرایند و شیوه و روش خاصی دارد، اساتیدی که به­تازگی این امر را بر عهده می­گیرند باید به خوبی با وظایف خود و چگونگی راهنمایی و مشاوره آشنایی داشته باشند؛ لذا این طرح با هدف: ۱- ساماندهی جذب اساتید راهنما و مشاور؛ ۲- ارتقاء کمی و کیفی راهنمایی پایان نامه­های حوزوی؛ در کمیسیون تحقیقات علمی مجمع نمایندگان تنظیم و در تاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۱۴ در صحن مجمع عمومی تصویب گردید.

۱۱- طرح ارزیابی عملکرد نمایندگان مجمع طلاب وفضلای حوزه علمیه قم

با استناد به بخش سوم آیین نامه داخلی مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ماده ۵۹ و تبصره‌ی آن آیین نامه انضباطی، در پایان هر سال نمایندگان فعال مجمع انتخاب و از طرف هیأت رئیسه مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

لذا طرح ارزیابی عملکرد نمایندگان مجمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با هدف: ارتقاء انگیزه نمایندگان، جامعیت بخشی به شاخص‌های اصلی ارزیابی و شناسایی و معرفی نمایندگان تقدیر در صحن مجمع عمومی در تاریخ ۱۳۹۵/۸/۱۲ به تصویب نهایی رسید.

۱۲- طرح نهضت و شکوفایی تبلیغ در حوزه‌های علمیه:

جذب، آموزش و تأمین منابع انسانی حوزه دین و فرهنگ و معارف اسلامی و پاسخگویی به نیازهای دینی برای مخاطب عام و خاص، از وظایف اساسی حوزه‌های علمیه و مراکز و نهادهای حوزوی است و چه بسا هدف اصلی از برپایی حوزه‌های علمیه همین هدف مقدس بوده ‌باشد. امروزه در سیستم و سامانه ارتقاء حوزه‌های علمیه، اهتمام و اشتغال به امر تبلیغ نهادینه نبوده و طلاب می‌توانند تمامی مراحل را بدون حتی یک روز تبلیغ طی نموده و فارغ التحصیل حوزه‌های علمیه شوند. آن چه که این طرح به دنبال آن است اشتراط تبلیغ برای ارتقاء سطح تحصیلی و… در حوزه های علمیه می باشد.

لذا طرح فوق با هدف؛ احیاء و استمرار راه تبلیغی سلف صالح، کارآمدی و نقش آفرینی مؤثر در حیات اجتماعی مبلغان، تعمیق معرفت دینی در بین پیروان مکتب اهل بیت «علیهم السلام»، ایجاد نشاط و تجدید حیات دینی و بالندگی در جامعه و… تدوین و در تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ در صحن مجمع عمومی به تصویب نهایی رسید.

۱۳- طرح حضور علمای بلاد در شهرستان

آثار و برکات هجرت و حضور روحانیت خصوصاً علماء و بزرگان بین مردم شهرستان بر کسی پوشیده نیست، روحانیت متقی و فرهیخته‌ای که انتظار می‌رود به عنوان الگوی اجتماعی جوانان و زن و مرد آن خطه و دیگر مناطق کشور بلکه بلاد اسلامی ایفای نقش نمایند. گسترش آسیب‌های اجتماعی، فراگیری فضای مجازی، گرایش برخی از جوانان به الگوهای غربی، فقدان الگوی جامع دینی و فرهنگی در شهرستان‌ها، اشتیاق قاطبه مردم به معنویات، ترویج شبهات اعتقادی می‌طلبد علمای اعلام حاضر در قم برای پیشگیری از معضلات فرهنگی و چالش های اجتماعی، با تأسی به سلف صالح علماء با حضور در جمع مردم آئینه‌ای جهت انعکاس اعمال صالحه و آیات محکمه و سنت نبویه باشند.

از این روز پیشنهاد می‌گردد علماء محترم بلاد که در حوزه علمیه قم شرف حضور دارند با برنامه‌ریزی و هماهنگی به صورت متوالی یا متناوب در فواصل مختلف در مناسبتهای ویژه در شهرستان‌ها حضور یابند.