امروز شنبه ۲ تير ۱۳۹۷

انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از توجیه برخی در زمینه اغتشاشات چهارشنبه ۲۰ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۹:۰۶

در درس خارج عنوان شد؛
انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از توجیه برخی در زمینه اغتشاشات تعداد بازدید: ۱۳۲

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از توجیه برخی در زمینه اغتشاشات اظهار داشت: متأسفانه برخی با توجیه می خواهند مسأله را از مشکلات معیشتی مردم دور کنند و بگویند ربطی ندارد اما اینگونه نیست و از آنجا سرچشمه گرفته است، باید واقعیت ها را پذیرفت نه این که توجیه کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمانیدگان طلاب، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به هوشیاری مردم در مقابله با فتنه اخیر گفت: خوشبختانه آتش فتنه خاموش شد اما دشمنان از تلاش باز نایستاده اند و منتظر فرصت هستند تا ضربه دیگر بزنند.

وی افزود: خوشبختانه دشمنان هنوز مردم ایران را نشناخته اند، خیال می کردند که با روشن کردن آتش فتنه در گوشه ای و به میدان کشیدن عده ای  کار تمام می شود اما نمی دانند که مردم پشتیبان نظام، دین، قرآن و کشورشان هستند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که چون دشمن مردم نمی شناسد باز هم در صدد فتنه بر می آید، اظهار داشت: همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند سر دشمنان به سنگ می خورد، با وجود این مسأله بازهم به کار خود ادامه می دهند اما باید این ملت را بشناسند.

وی با اشاره به اقدام مضحک آمریکا برای کشاندن مسأله فتنه در ایران به شورای امنیت سازمان ملل ادامه داد: کشاندن این مسأله به سازمان ملل واقعا مضحک است اما به چه عنوانی این کار صورت می گیرد؟ هرچه که امنیت دنیا را به خطر بیندازد قابل طرح در سازمان ملل است و فتنه اخیر را جزو اموری قرار دادند که امنیت و صلح جهانی را به خطر انداخته است، می خواستند با مطرح کردن این مسأله امتیازی بگیرند اما عقل و درک آن ها بسیار کم است، اگر ذره ای می فهمیدند دست از این ها بر می داشتند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که در گوشه و کنار می بینیم که افرادی می خواهند بعد از خاموش شدن آتش فتنه، نزاع های جناحی و انتخاباتی را راه بیندازند، ابراز داشت: امروز روز این حرف ها نیست بلکه روز وحدت و اتحاد است، امروز تضعیف قوه مجریه، قوه قضائیه و قوه مقننه صحیح نیست.

وی عنوان کرد: ممکن است که این قوای سه گانه اشکالاتی داشته باشند که دارند و باید به فکر اصلاح باشند اما امروز تضعیف هر کدوم از آن ها و نزاع های جناحی کار بسیار زشت و خطایی است، حال که دشمن درصدد ضربه زدن است باید همه دست به دست هم دهیم و بدانیم اشکالاتی وجود دارد و آن ها را اصلاح کنیم اما این که کسی قوای سه گانه را نفی کند قابل قبول نیست چرا که عقل اجازه اجازه نمی دهد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی باید قوا را تقویت کنیم البته اشکالات هم باید بیان شود و اصلاح نیز صورت گیرد، اغتشاشات نباید به دعواهای جناحی کشیده شود و هر کس دیگری را مقصر بداند، بر اساس اعلام مسؤولان اکثریت قاطع اغتشاشگران از فضای مجازی الهام گرفته اند و مقصر کردن یکدیگر فایده ندارد، امروز وقت اتحاد و انسجام و تقویت قوا است، امروز وقت انتقاد منطقی و پیشنهاد اصلاح است و غیر از این عقل و دین به ما اجازه نمی دهد.

وی اضافه کرد: باید بدانیم تا فضای مجازی اصلاح نشود مشکلات حل نخواهد شد،  در اخبار آمده که 15 هزار شغل در فضای مجازی است آیا عاقلانه است این شغل ها در فضایی که در اختیار دیگران قرار دارد وجود داشته باشد؟ نمی گوییم که شبکه های اجتماعی و فضای مجازی نباشد اما باید این فضاها را سالم سازی کرد که امکانپذیر است، باید رسانه سالمی درست شود تا مردم استفاده کنند، این مسأله نباید به گذشت زمان فراموش شود که در صورت فراموشی باز هم در دام خواهیم افتاد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت: در اخبار دیدم که شهرداری تهران محلی برای اعتراضات آماده کرده که خوب است اما مسؤولان بایدحضور داشته باشند تا اعتراضات را بشنوند، صرف این که مردم شعار دهند و بعد هم بروند چه فایده ای دارد؟ مسؤولان باید حضور داشته باشند، هرگروهی باید به نوبت اعتراضات و راه حل هایی خود را به مسؤولان بگویند تا جمع بندی و حل مشکل شود.

وی با انتقاد از توجیه برخی در زمینه اغتشاشات افزود: متأسفانه برخی با توجیه می خواهند مسأله را از مشکلات معیشتی مردم دور کنند و بگویند ربطی ندارد اما اینگونه نیست و از آنجا سرچشمه گرفته است، باید واقعیت ها را پذیرفت نه این که توجیه کنیم.

استاد برجسته درس خارج خود در ابتدای سخنان خود با اشاره به روایاتی از ائمه طاهرین(ع) اظهار داشت: سعادت انسان در آرامش، ایمان و قناعت است، انسان از سرمایه عمر، استعداد، عقل و هوش باید در راه صحیح مصرف کند نه این که به گونه ای باشد که به جایی نرسد و دست خالی از دنیا برود.

وی ادامه داد: انسان نباید تمام سرمایه های خود را در مسیر دنیا و کسب مال و مقام خرج کند چرا که شیطان بسیاری از اعمال را نزد انسان زینت داده و او را فریب می دهد از این رو باید با قناعت زندگی خود را به آرامش برساند.

    نمايش منو
    اوقات شرعی