امروز یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

چند خبر کوتاه از گوشه و کنار حوزه علمیه قم چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۴:۱۰


چند خبر کوتاه از گوشه و کنار حوزه علمیه قم تعداد بازدید: ۱۸۷

برگزاری همایش روایتگری جبهه مقاومت در قم، برگزاری تجمع مبلغان یاس نبوی با حضور ‌آیت الله سبحانی، برپایی نمایشگاه تخصصی شمیم ایمان و آغاز به کار همایش مدیران مرکز خدمات حوزه‌های علمیه از جمله اخبار کوتاه حوزه علمیه در روز 25 بهمن ماه است.

 

 

همایش روایتگری جبهه مقاومت در قم برگزار شد

 

همایش روایتگری جبهه مقاومت صبح امروز در سالن اجتماعات مرکز فرهنگی آموزشی عمار با سخنرانی علی فیروزکوهی عضو هیأت علمی دانشکده پیامبراعظم(ص) آغاز به کار کرد.

 

همچنین حجت اسلام ماندگاری نیز در این جلسه به سخنرانی پرداخت و حجت الاسلام رضا آبیار دبیر مؤسسه روایت‌گری سیره شهدا به تذکرات لازم را در زمینه اعزام راهیان نور را یادآور شد.

 

از برنامه های عصر امروز این همایش سخنرانی دکتر سالم سعید الراجحی در زمینه تأثیر انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت در آفریقا و سخنرانی حجت الاسلام شیرازی در زمینه نقش ولایت فقیه در جبهه مقاومت است.

 

از برنامه های فردای همایش روایتگری جبهه مقاومت سخنرانی حجج اسلام اسحاقیان، کیوانی، معصومیان در زمینه های بررسی فقهی حضور مدافعان در جبهه مقاومت، تبیین چرایی حضور جمهوری اسلامی در منطقه و جریان شناسی تکفیری(هویت و گفتمان خیزش جهادی) خواهد بود.

 

اختتامیه این همایش با سخنرانی سردار قاآنی در زمینه بررسی توان نظامی نیروهای درگیر در سوریه همراه خواهد بود؛ همچنین تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم و گلباران قبور شهدا نیز از دیگر برنامه های اختتامیه همایش یاد شده است.

 

برگزاری تجمع مبلغان یاس نبوی با حضور ‌آیت الله سبحانی

 

حجت الاسلام احمد شرفخانی، معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در اداره اعزام مبلغان اوقاف قم برگزار شد، به تشریح فعالیت‌های این سازمان پرداخت و گفت: اجرای امینانه نیات واقفان، مدیریت آستان مقدسه و بقاع متبرکه، نشر معارف دینی و فرهنگی، برگزاری سوگواری و عزاداری ائمه اطهار از مهم‌ترین فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه است.

 

حجت الاسلام شرفخانی با بیان این که در کشور بیش از 190 هزار موقوفه وجود دارد، گفت: و واقفان در 807 نیت اموال خویش را وقف کرده‌اند، یکی از موقوفات واقفان درباره حضرت زهرا(س) است  و در این راستا 356 موقوفه برای روضه خوانی و 522 موقفه در رابطه با تعزیه‌داری حضرت زهرا(س) در کشور وجود دارد.

 

وی درباره مدیرت آستان امامزادگان و بقاع متبرکه  بیان کرد: در کشور ایران 8051 بقعه امامزاده وجود دارد که مدیریت و ساماندهی و بازسازی بقاع متبرکه از وظایف سازمان اوقاف و امور خیریه است و بر اساس سند چشم انداز این سازمان باید امامزادگان به قطب فرهنگی کشور تبدیل شود؛ از این رو، مهم‌ترین راهکار برای دستیابی به این هدف، برگزاری مراسم‌های بزرگداشت ائمه اطهار در امامزادگان است.

 

حجت الاسلام شرفخانی درباره برگزار مراسم‌های ایام فاطمیه در آستان مقدس امامزادگان کشور  ابراز کرد: عزاداری حضرت زهرا(س) با عنوان سوگواری «یاس نبوی» در 2877 امامزاده برگزار می‌شود و این سوگواری شامل برنامه‌های فرهنگی، مسابقات کتابخوانی و عزاداری بوده که از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه برنامه‌ریزی شده است.

 

 وی با بیان اینکه مبلغان متخصص برای نشر معارف فاطمی به امامزادگان کشور در ایام فاطمه(س) اعزام شده‌اند، گفت: 1360 مبلغ آموزش دیده و متخصص از حوزه علمیه قم و 1947 مبلغ از حوزه‌های علمیه خراسان؛ اصفهان و حوزه‌های علمیه استان‌های کشور و در مجموع 3307 مبلغ متخصص در جهت نشر معارف فاطمی از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه به امامزادگان کشور اعزام شده‌اند.

 

حجت الاسلام شرفخانی در ادامه این نشست، به برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در روز شهادت حضرت زهرا(س) در آستان مقدس امامزادگان اشاره و بیان کرد: تجمع سوگواران و عزاداران حضرت زهرا در آستان مقدس امامزادگان در روز شهادت حضرت زهرا(ع)  و همچنین برگزاری همایش رهروان یاس نبوی در نزدیک اذان مغرب در 530 آستان مقدس امامزادگان ویژه بانوان و نیز برگزاری مراسم شام غربیان حضرت زهرا(س) 466 امامزاده کشور با حضور سادات از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان است

 

وی با اشاره  اهمیت آموزش مبلغان ویژه ایام فاطمی اظهار کرد: در بهمن ماه امسال برنامه آموزشی برای مبلغان  ایام فاطمی با حضور اساتیدی همچون حجت الاسلام والمسلمین نجم الدین طبسی، میرباقری، فرحزاد، گنجی برگزار شد.

 

حجت الاسلام شرفخانی بیان کرد: همایش بزرگ تجمع مبلغان «یاس نبوی» ۲۶ بهمن امسال با حضور حضرت آیت الله سبحانی و حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی نماینده ولی فقه در سازمان اوقاف و امور خیریه در مدرسه امام کاظم(ع) برگزار می‌شود.

 

نمایشگاه تخصصی شمیم ایمان برپا می شود

 

حجت الاسلام حسین حقیقت رئیس اداره آموزش کودک و نوجوان مرکز آموزش های کاربردی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی از برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی کودک و نوجوان با عنوان نمایشگاه شمیم ایمان با هدف تعمیق باورهای دینی در نسل کودک و نوجوان خبرداد.

 

حجت الاسلام حقیقت تعمیق باورهای دینی در کودکان را ضروری دانست و عنوان داشت: نمایشگاه شمیم ایمان به عنوان اولین نمایشگاه تخصصی تربیت کودک و نوجوان است که به همت معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ویژه مبلغان، گروه های تبلیغی، مؤسسات و مراکز فرهنگی برگزار می شود.

 

این نمایشگاه از ۲۰ تا ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۷ در مرکز همایش های غدیر و توابع دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می شود که افراد و گروه هایی که قصد ارائه ی محصول خود را دارند حداکثر تا ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ باید محصول خود را جهت ارزیابی از طریق سامانه اینترنتی بلاغ ارسال کنند.

 

همایش مدیران مرکز خدمات حوزه‌های علمیه در قم آغاز شد

سی و دومین همایش مدیران مرکز خدمات حوزه‌های علمیه صبح امروز در ساختمان اصلی مرکز خدمات در شهر مقدس قم آغاز شد.

 

این همایش به مدت سه روز و با رویکرد تشریح برنامه میان مدت اول مرکز خدمات و همفکری نسبت به دو موضوع کارآفرینی و توانمندسازی معیشتی خانواده‌های طلاب و همچنین تحکیم خانواده برگزار می‌شود.

 

در مراسم افتتاحیه این همایش آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه و حجج الاسلام و المسلمین ربانی رئیس مرکز خدمات و نواب رئیس هیئت‌مدیره مرکز خدمات حوزه‌های علمیه سخنرانی کردند.

 

به دنبال تقویت معیشت خانواده طلاب هستیم

 

حجت الاسلام و المسلمین ربانی صبح امروز در مراسم افتتاحیه سی و دومین همایش مدیران مرکز خدمات با بیان اینکه مرکز خدمات حامی و پشتیبان رسالت حوزه است گفت: با توجه به این تعریف با آنچه باید باشیم فاصله بسیاری داریم و ما باید در ارتقای حوزه نقش پررنگ تری داشته باشیم.

 

وی بیان کرد: در این اجلاس تأکیدمان بر این است که اولین برنامه میان مدت مرکز را بازخوانی کنیم و به یک روح و فرهنگ واحد سازمانی برسیم.این برنامه سه ساله ممکن است کاستی‌هایی داشته باشد که باید با همت شما تکمیل شود تا آینده بهتر و بدون مشکلی داشته باشیم.

 

وی تصریح کرد: این همایش دو مأموریت ویژه دارد و اولین مأموریت آن بحث تحکیم و تقویت خانواده روحانیون است که باید حساب ویژه‌ای روی آن باز کنیم. بحث تقویت معیشت خانواده از درون و فراهم کردن زمینه‌هایی که فشار معیشتی بر روحانیون کمتر شود دیگر بحث این همایش است.

 

وی افزود: باید تلاش کنیم این توانمندی در خانواده روحانیون تقویت و سامان‌دهی شود تا بتوانیم فضای آرام‌تری برای روحانی فراهم کنیم تا بتوانند با دغدغه کمتری به رسالت اصلی خود بپردازند. برنامه سه‌ساله نیاز به یک همفکری دارد و هرچه مشارکت و دلسوزی و خیرخواهی بیشتر باشد غنای برنامه‌ها و دستاوردها بیشتر می‌شود.

 

 

روحانیت ارتباط خود را با مردم گسترده کند

 

  حجت الاسلام سید ابوالحسن نواب صبح امروز در مراسم افتتاحیه سی و دومین همایش مدیران مرکز خدمات گفت: مرکز خدمات حوزه‌های علمیه نهادی پربار و اثرگذار در جمع روحانیت کشور شده است و امیدواریم خداوند هر روز به بالندگی، پیشرفت، سربلندی و موفقیت این مرکز کمک کند.

 

وی بیان کرد: روحانیون مشکلات معیشتی بسیاری دارند ولی از طرف دیگر مسئولیت سنگینی در هدایت جامعه دارند و انتظارات از روحانیت بسیار زیاد است و جوسازی‌های بسیاری علیه آنها صورت می‌گیرد.

 

رئیس هیئت مدیره مرکز خدمات با بیان اینکه باید روحانیت ارتباط خود را با مردم گسترده کند، گفت: هجمه‌ای که در فضای مجازی علیه روحانیت درست کرده‌اند یک راه حل بیشتر ندارد و آن برقراری ارتباط گسترده با مردم است.

 

وی تصریح کرد: شورایی در قم با حضور مدیران ارشد نهادهای عالی حوزوی تشکیل شده است و من پیشنهاد می‌کنم این شورا در تمامی استان‌ها با حضور مدیران مراکز حوزوی استان‌ها و نمایندگان ولی‌فقیه تشکیل شود تا بتوانند نسبت به هماهنگی نهادهای حوزوی و همچنین استفاده از ظرفیت روحانیون در برنامه‌های فرهنگی استان برنامه‌ریزی کنند.

 

وی گفت: طلبه ها باید در مساجد حضوری پررنگ داشته باشند و با جوان‌ها ارتباط برقرار کنند چراکه ارتباط روحانیت با مردم است که مشکل جوسازی علیه روحانیت را حل می‌کند. شما می‌توانید با هماهنگی بیشتر در استان‌ها کانون‌های فعال فرهنگی را شناسایی و آنها را الگو قرار دهید.  فطرت جوانان پاک و دلشان با اسلام است و طلاب باید به میان آنها رفته و ارتباط چهره به چهره برقرار کنند.  

 

 

 

    نمايش منو
    اوقات شرعی

    امروز : یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
    ۶ ذي الحجة ۱۴۳۹