امروز یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

کمیسیون های تخصصی باید در مجمع فعال شود سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۷:۴۴


کمیسیون های تخصصی باید در مجمع فعال شود تعداد بازدید: ۱۴۲

نماینده طلاب و فضلای استان اصفهان، پویایی مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم را به فعال شدن کمیسیون های تخصصی دانست و بر اهمیت این مهم تاکید کرد.
 
حجت الاسلام و المسلمین حسین شفیعی، درگفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع گفت: طبیعی است که از مجموع کمیسیونهایی که مجمع دارد، هرکدام یک وظیفه ای دارند و طرحهایی در ارتباط با کمیسیون خودشان تحویل مجمع بدهند و در صحن علنی بیاورند ولی به نظر حقیر، سمت و سوی همه  این طرح ها باید در جهت تثبیت «انقلابی ماندن حوزه» باشد و سمت وسوی همه باید در جهت عملی کردن دغدغه های رهبر معظم انقلاب باشد.
 
نماینده طلاب و فضلای استان اصفهان ادامه داد: طرح هایی باید از سوی مجمع ارائه بشود که حوزه را از حالت رکود بیرون بیاورد.
 
عضو مجمع نمایندگان طلاب تصریح کرد: حوزه علمیه منتظر است که شبهاتی از طرف مخالفان دین و شریعت صادر شود تا پاسخ بدهد البته گرچه خود شبهه یک نعمتی برای تحرک بخشیدن به علمیت حوزه است، اگر این شبهات نبود حوزه درصدد تلاش برای پاسخگویی برنمی آمد به تعبیر حضرت آیت الله جوادی آملی که فلاسفه می گویند، شرّ مطلق نداریم و همه شرور نسبی است، ایشان می فرمایند بعد از جنگ جهانی دوم شبهات و سوالاتی پیش آمد که مایه رشد محافل علمی شد.
 
حجت الاسلام و المسلمین شفیعی افزود: همانطور که اشاره شد فعال شدن مجمع در دوره هشتم ، به فعال شدن کمیسیونها بستگی دارد، مانند دوره قبل افراد شاخصی انتخاب شوند افرادی که صاحب فکرند افرادی که ایده دارند و اینها باید نیازها را بررسی کنند و ببینند چه نیازهایی موجب گسترش حوزه می شود و آن را از این حالت رکود بیرون می آورد. 
 
نماینده طلاب و فضلای فریدن اظهار داشت: در دوره قبل، بعضی از کمیسیونها ابتدا خیلی فعال بودند ولی کم کم این فعالیتشان کمرنگ شد و چه بسا بعضی از کمیسیونها اصلاً تعطیل شدند و فعالیتی نداشتند نباید اینگونه باشد در طول این چهارسال همه کمیسیونها باید فعال باشند و طرحهایی را ارائه کنند و تا آن لحظه  آخر باید فعالیتشان ادامه داشته باشد.
 
وی در ادامه با ارائه پیشنهادی گفت: بعضی از کارها باید به نمایندگان محول شود مثلاً فرض کنید دفتر مقام معظم رهبری گاهی دلجویی از معمّرین دارد اگر این دلجویی به نمایندگان طلاب واگذار شود که این نمایندگان ضمن اینکه یک احوالپرسی از معمّرین می کنند، دلجویی هم کنند، شاید فعالیت نمایندگان را نشان بدهد.
 
حجت الاسلام و المسلمین شفیعی اضافه کرد: اگر در رسیدگی به خانواده هایی که مشکل دارند و رسیدگی به معظلات خانوادگی که در بین بعضی از خانواده های طلاب وجود دارد بتوان نمایندگان را دخالت داد باعث می شود مجمع فعالتر شود.
 
وی با بیان اینکه اعتبار مجمع و نمایندگان مجمع باید در بین مسئولان و طلاب از وضعیت فعلی بالاتر رود، گفت: مجمع به همه باید معرفی شود که چنین نهادی وجود دارد و در مسائل مختلف می تواند صاحب نظر باشد، در واقع خود مسئولان باید به مجمع بعنوان هیئت اندیشه ورزی شورای عالی و مدیریت حوزه ارزش بدهند، این عمل سبب می شود مجمع فعالتر شود.
 
حجت الاسلام و المسلمین شفیعی در ادامه به برخی از برنامه برای طلاب حوزه انتخابیه خود در دوره هشتم اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از برنامه هایی که قبلاً در دوره هفتم داشتیم  و قصد داریم در دوره هشتم، بیشتر بشود سرکشی به طلبه هایی بود که کمتر در حوزه دیده می شدند یا جزء معمّرین هستند و سرکشی به طلبه های فاضلی که می توانند برای طلبه ها صحبت کنند و برنامه ها و تجربیاتی که داشتند را به طلبه ها انتقال بدهند.
 
وی ادامه داد: سعی داریم افراد فرهیخته و افرادی که از لحاظ فرهنگی، فعالیتهای فرهنگی خوبی درسطح شهرستان و استان داشته اند اینها را دعوت کنیم با طلبه ها انسی بگیرند و تجربیاتشان را به طلبه ها منتقل بدهند.
 
عضو مجمع نمایندگان طلاب با اشاره به انتخابات دوره هشتم مجمع گفت: باعث تأسف است و این یک ضعفی است برای طلاب یک شهر یا شهرستان یا استانی که می گویند ما نتوانستیم طلبه ها را جمع کنیم، مثلاً آن کاندیدایی که میزان آرایشان به حد نصاب نرسیده است، این خیلی باعث نگرانی است که چرا طلبه های یک استانی، طلبه های یک شهرستانی، جمعشان جمع مکثر است و جمع سالم نیست و چرا آرایشان نباید به حد نصاب برسد؟ با این همه سفارشاتی که بزرگان حوزه داشتند، چرا بعضی از شهرستانها نتوانستند نماینده ای داشته باشند اما بعضی از شهرستانهای دیگر که خیلی هم ظرفیت نداشته اند با مشارکت خوب طلابشان توانستند دو نماینده به مجمع روانه کنند./1312/T
    نمايش منو
    اوقات شرعی

    امروز : یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
    ۶ ذي الحجة ۱۴۳۹