امروز یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

باید چرخه تولید و اشتغال در کشور رونق پیدا کند چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۱:۳۰


باید چرخه تولید و اشتغال در کشور رونق پیدا کند تعداد بازدید: ۱۰۹

حجت الاسلام عالمی گفت: دولت بایستی به یک سری اقتضائاتی که در مملکت وجود دارد به آنها توجه کند تا چرخه تولید و اشتغال به حرکت بیافتد، جاهایی که شغل در آنها نهفته است مانند کارخانه‌ها و کارگاه‌ها بایستی فعال و به‌روز شوند، بنابراین دولت باید به این بخش اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

 

حجت‌الاسلام خلیل عالمی، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی مجمع با تشریح موانع کسب‌وکار و تولید و اشتغال در جامعه گفت: متأسفانه با شیوع و گسترش دانشگاه‌های ملی، آزاد، علمی کاربردی و پیام نور، همه این‌ها جوانان ما را سوق دادند به سمت مشاغلی که میز نشینی است، یعنی کمتر به گرایشات فنی و حرفه‌ای سوق داده شدند.

 

نماینده طلاب و فضلای استان آذربایجان شرقی ادامه داد: دانشگاه‌های ما بیشتر کارمند پرور شدند تا کارگر فرما یا تولیدکننده پرور، درواقع جوانی که بعد از حداقل 6 سال درس خواندن در دانشگاه مدرکی به دست می‌آورد انتظار دارد که بعدازاین مدت حاصل تلاشش را ببیند و شاغل شود ولی متأسفانه امروز خیلی از جوانان هستند که با در دست داشتن مدرک بیکارند.

 

حجت‌الاسلام عالمی تنبلی را یکی دیگر از عواملی دانست که امروز باعث شد خیلی از جوانان بیکار باشند و گفت: با توجه به تنبلی که در قشر جوان و میان‌سال وجود دارد این‌ها به دنبال کارهای سخت نمی‌روند و انتظار دارند که پشت میز در یک شرکت یا اداره استخدام شوند.

 

وی در این مساله نقش دولت را خالی از لطف ندانست و اظهار داشت: دولت بایستی به یک سری اقتضائاتی که در مملکت وجود دارد به آنها توجه کند تا چرخه تولید و اشتغال به حرکت بیافتد، جاهایی که شغل در آنها نهفته است مانند کارخانه‌ها و کارگاه‌ها بایستی فعال و به‌روز شوند، بنابراین دولت باید به این بخش اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

 

نماینده طلاب و فضلای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه یکی از عوامل رکود اقتصادی و خوابیدن چرخ کسب‌وکار خام فروشی است، گفت: دولت نباید صنایع پتروشیمی، نفتی و گاز را به‌صورت خام استخراج و صادر کند باید با ایجاد صنایع دیگر آنها را به مواد موردنیاز جامعه تبدیل کند.

 

وی مسکن‌سازی را یکی از عوامل رشد کسب‌وکار دانست و اظهار داشت: بارونق مسکن‌سازی حدود 300 شغل بیکار رونق می‌گیرند، بنابراین در این حوزه می توان تا حدود زیادی به بحث اشتغال کمک کرد.

 

 حجت‌الاسلام عالمی بابیان اینکه دولتمردان ثروت به مزاجشان خوش آمده و به کار واردات پرداخته‌اند، گفت: آن‌کسی که سود کلان حاصل از واردات را به جیب می‌زند به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم اجازه نمی‌دهد که تولید داخلی رونق پیدا کند.

 

 وی با اشاره به اینکه تفکر برخی دولتمردان اجازه نخواهد داد شعار اقتصاد مقاومتی عملی شود، افزود: متأسفانه برخی سیاستمدران در داخل کشور اعتقاد به این ندارند که باید تولیدات داخلی مصرف شود، و بیشتر به دنبال توسعه به سبک غربی هستند./1311/T

 

    نمايش منو
    اوقات شرعی

    امروز : یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
    ۶ ذي الحجة ۱۴۳۹